Historische Vereniging Noordoost-Friesland
Tjaard Tjebbes Hobbema

Tjaard Tjebbes Hobbema

Mannelijk 1550 - 1605  (~ 55 jaar)

Persoonlijke informatie    |    Media    |    Alles    |    PDF

  • Naam Tjaard Tjebbes Hobbema 
    Geboren ca 1550 
    Geslacht Mannelijk 
    Activiteiten Hun stamhuis met de naam Hobbema Sate (zonder t!), stond in het buurtschap Tibma, onder Ee.
    Uit de jaarrekening over 1606/1607 van de kloosterontvangsten, blijkt dat Tjaard Tjebbes in Dokkum woonde en zo’n 22 pondematen land pachtte dat voorheen van de Dokkumer Abdij was.
    Bij zijn overlijden blijkt dat Tjaerd ook een huis in Leeuwarden had, omdat dan de inboedel van zijn huis wordt opgemaakt.
    Hij wordt dan hopman (=kapitein) genoemd en zijn drie huwelijken worden daarbij keurig vermeld.
    In het begraafboek van de Galileerkerk te Leeuwarden staat vermeld ‘Tyaerdt Tyebbes, mede hopman onder het Fryesche Regiment‘, wonende te Leeuwarden, overleden in januari 1605.
    Tjaard Tjebbes was zee-kapitein tijdens de opstand tegen de Spanjaarden en diende onder het Friese Nassause Regiment.
    In 1583 is Tjaard door de Friese Staten benoemd tot kapitein op een oorlogsschip.
    Tjaard kocht in 1589 het oude Raadhuis van Dokkum, welke later de Admiraliteit werd.
    Resolutieboek Admiraliteit van Friesland te Dokkum, 1599: https://www.mpaginae.nl/Admiraliteit1599/adm99frm.htm
    Ook veelvuldig vermeld als kapitein in het Resolutieboek van 1601: https://www.mpaginae.nl/Admiraliteit1601/adm1601s.htm
    Vanaf de oprichting in maart 1596 van de Friese Admiraliteit te Dokkum, was er een intensieve relatie tussen de admiraliteit en Tjebbes.
    Helaas is door een brand in 1771 bijna het volledige archief van de Friese admiraliteit verloren gegaan.
    In een bewaard gebleven notulen- en resolutieboek uit 1599 komt onze kapitein Tjaard Tjebbes tientallen keren voor.
    In 1598 gaat hij op expeditie met het schip de Blaue Clocke, vermoedelijk zo genoemd naar de gelijknamige herberg in Dokkum.
    In 1599 blijkt dat Tjaard in 1594 een ‘carwielschip’ (carveel) had gekocht te Hoorn.
    Verder krijgen de kapiteins Tjaard Tjebbes en Cleys Bauckes regelmatig toestemming of opdracht matrozen in dienst te nemen.
    In maart 1599 krijgt Tjaard per brief opdracht, nadat hij ‘nieuwe crijchluyden‘ bij de andere kapiteins had afgeleverd, om koopvaardijschepen te begeleiden naar de Weser en de Eems.
    In april moet hij volgens ordonnantie van ‘Zijne Genade’ met zijn schip naar de schans Bomsterzijl om te voorkomen dat er graan naar het Oostfriese Esens werd vervoerd.
    Zie verder https://www.frieseregimenten.nl/officier/tjaard-tjebbes-hobbema/
    Voor de mogelijke connectie met de tak van Hector van Hobbema (met hetzelfde familiewapen op zijn portret en connecties met Jarla State te Wetsens), zie https://buwalda.blogspot.com/2020/12/de-familie-hobbema.html
    Het lijkt aannemelijk dat er een connectie is met Meynert en Bouwe Tiebbes Hobbema die in het artikel van Nico van der Woude in Genealogysk Jierboek 2022 over de afstamming van schilder Meindert Hobbema voorkomen. De Amsterdamse broers uit Kollum blijken kinderen te zijn van Tiebbe Buwes, die weer een zoon is van Buwe Buwes Hobbema. Het bewijs voor de filiatie tussen Tiebbe Buwes en zijn vader levert een akte van 14 sept. 1574. Dan kopen Pieter Courtz en Foeck, zijn wederhelft, een huis cum annexis van de broers Buwe en Tiebbe Buwez. Het gaat om bezit 'staende ter Luynen op die Wyrden onder den clockslach van Oltwoldt' (Oudwoude). Het is 'genaempt toe Wytsma' en het is aan de broers nagelaten door hun vader, Buwe Hobbema. Wytsmastate stond weer vlakbij Hobbemastate te Ee. Zie https://www.fryske-akademy.nl/fileadmin/inhoud/img/kennis/genjierboek/GJ_2022.pdf

    Nadere Toegang 5 Gewestelijke bestuursinstellingen van Friesland 1580-1795, Tresoar
    Bijlage IV Regestenlijst op de ingekomen stukken uit het archief van de Staten, 1580-1678 (inv.nr. 270)
    Brief van Tierdt Tiebbes, kapitein ter zee, aan Willem Lodewijk en de Staten van Friesland, waarin hij bericht, na van Oterdum met een konvooi gekomen te zijn, op bevel van Lieuwe van Oosterzee, generaal convooimeester, weer naar het Dokkumer diep was gekomen en verzoekt geordonneerd te worden naar de voorschreven monstering door de Staten-Generaal bevolen. [Charter(foto)nr.: 1594]
    Lieuwe van Oosterzee heette eigenlijk Lieuwe Minnes Mellema, getrouwd met Bauck Andriesdr, zie Genealogysk Jierboek 1962: https://www.fryske-akademy.nl/fileadmin/inhoud/img/kennis/genjierboek/GJ_1962a.pdf 
    Overleden ca 1605 
    Begraven Leeuwarden, Galileerkerk Vindt alle personen met gebeurtenissen op deze locatie 
    Persoon-ID I131828  SET
    Laatst gewijzigd op 27 jan 2026 

    Gezin 1 Tjal van Siercksma,   ovl. ca 1599 
    Getrouwd ca 1575 
    Kinderen 
     1. Tiebbe Tjaards Hobbema,   ovl. voor 1606
    +2. Otto Tjaards Hobbema,   geb. ca 1591,   ovl. na 1620  (Leeftijd ~ 29 jaar)
    +3. Doetke Tjaards Hobbema,   geb. ca 1580,   ovl. 26 juli 1603  (Leeftijd ~ 23 jaar)
     4. Sjouckien Tjaards Hobbema
     5. Nicolaus Tjaards Hobbema
    Laatst gewijzigd op 26 nov 2024 
    Gezins-ID F53227  Gezinsblad  |  Familiekaart

    Gezin 2 Trijn Cornelis,   ovl. voor juli 1601 
    Getrouwd ca 1600 
    Laatst gewijzigd op 26 nov 2024 
    Gezins-ID F53228  Gezinsblad  |  Familiekaart

    Gezin 3 Catharina van Sevenhoven 
    Getrouwd 12 juli 1601  Groningen Vindt alle personen met gebeurtenissen op deze locatie 
    Laatst gewijzigd op 26 nov 2024 
    Gezins-ID F53229  Gezinsblad  |  Familiekaart

  • Documenten
    Brief van Tiaerdt Tiebbes, kapitein ter zee, in 1586 aan Willem Lodewijk en de Staten van Friesland
    Brief van Tiaerdt Tiebbes, kapitein ter zee, in 1586 aan Willem Lodewijk en de Staten van Friesland
    Brief van Tiaerdt Tiebbes, kapitein ter zee, in 1586 aan stadhouder en kapitein-generaal Willem Lodewijk en de Staten van Friesland, waarin hij bericht, na van Oterdum met een konvooi gekomen te zijn, op bevel van Lieuwe van Oosterzee (=Lieuwe Minnes Mellema), generaal convooimeester, weer naar het Dokkumer diep was gekomen en verzoekt geordonneerd te worden naar de voorschreven monstering door de Staten-Generaal bevolen. [Charter(foto)nr.: 1594] Met handtekening!



© 2011 Historische Vereniging Noord-oost Friesland De Historische Vereniging Noordoost-Friesland is niet aansprakelijk voor de correctheid van de individuele gegevens. Er wordt zorgvuldig omgegaan met de gegevens van alleen niet meer levende personen en zoveel mogelijk aan bronvermelding gedaan. Correcties kunt u doorgeven via het contactadres. Suffusion theme by Sayontan Sinha