Het winternummer van 2025 van ons verenigingsblad De Sneuper, nummer 160, met op de cover Begrafenislepels van Noordoost-Friese families, biedt u weer een exemplaar vol historie uit de regio, zonder advertenties!
Dit extra dikke nummer bevat, zoals u van ons gewend bent, een rijk scala aan artikelen die zo’n mooie combinatie vormen tussen streekhistorie, kunstgeschiedenis en genealogie! Kijkt u ook maar eens in onze genealogie-database en wat er recent zoal is toegevoegd.
Het hoofdartikel in dit 40 pagina’s tellende nummer van De Sneuper is van ons lid Sietze van der Meulen, over begrafenislepels van vooral Noordoost-Friese families. Om de gang van zaken duidelijk te maken put Sietze ook uit zijn kennis over andere Friese families.
Henk Zomer neemt ons mee naar Moddergat, waar de pake van zijn vrouw ooit de eerste leerkracht aan de christelijke school was. Ook Sake Jelle Dijkstra eert zijn grootvader door te vertellen over pakes erfstuk, een pruimtabaksdoos.
Dokkumer genealoog Gosse van der Plaats, die recent nog over de voorouders van schilder Wybrand de Geest publiceerde, kwam door een verre familierelatie op het spoor van Rintie Ebles Wiegersma; hij schrijft erover, maar vraagt zich ook af wie meer weet…
Op de middenpagina van dit nummer een fraai overzicht van de dorpswapens van Ferwerderadiel, waarvan sommige nog onlangs aangepast en vastgesteld zijn door de Fryske Rie foar Heraldyk, waar onze vaste auteur Rudolf Broersma deel van uitmaakt.
André A. Buwalda had deze keer liefst twee pagina’s nodig voor zijn Noordoost-Friese officier Gemme Onuphrius van Burmania.
Archeoloog Marlies van Kruining groef zeven jaar geleden in de Markt, maar schreef nu het artikel dat zij ons destijds beloofde.
Bij de opening van de Boekekolleksje Nynke fan Hichtum in de bibliotheek/streekarchief van Dokkum (beschreven als Museumbezoek door uw eindredacteur) beloofde Alex Riemersma ons eveneens een artikel over de magnetiseur/ ‘striker’ van Sjoukje Bokma de Boer. U weet wel, de vrouw van… (maar daarmee doen we haar tekort).
Oud-redactielid Theo Delfstra mag zijn onderzoeksbureau ‘Wêrwei‘ promoten en levert daarvoor een aantal korte, interessante artikels aan.
Redactielid Sjoerd Schaaf neemt ons mee naar het ‘Lân fan dream en winsken’ van de familie Buwalda en Roorda.
Piet de Haan en Warner B. Banga vertellen in het tweede deel van hun historie van het Harddraverspark over ‘De IJsherberg‘.
Pyt Nauta boekte liefst twee dikke boeken in over oorlogsvluchtelingen en de kerk van Kollum en zoals altijd sluit Hans Zijlstra af met zijn vondsten op het internet en in de museum- en archiefwereld. De vlag weer uit dus voor dit nummer!
En verder kunt u natuurlijk nog regelmatig onze laatste nieuwtjes op de verenigingswebsite bekijken, vooral die bij onze Bronnen/Indexen.
En ook nu geldt weer: Stuur uw onderzoek, artikel of namenlijst in om uw kennis te delen met onze ruim 750 leden, duizenden websitebezoekers, social mediavolgers en diverse grote instellingen. Of schrijf eens een korte tekst over een familie-erfstuk. Wij kunnen u daarbij helpen!

Inhoudsopgave De Sneuper 160:
GENEALOGIE & FAMILIEGESCHIEDENIS
Ter gedagtenis aan… Friese begrafenislepels, Sietze van der Meulen
Rintie Ebles Wiegersma, Gosse van der Plaats
Naar het Lân fan dream en winsken, Sjoerd Schaaf
HISTORIE & STREEKGESCHIEDENIS
Er was een school in Moddergat, Henk Zomer
Opgravingen op de Markt in Dokkum, Marlies van Kruining
De striker fan Nynke fan Hichtum, Alex Riemersma
Historie van het Harddraverspark 2, Piet de Haan en Warner Banga
RUBRIEKEN & COLUMNS
Je mutte mar hoare, Hans Groeneweg
Werwei, Houkjen Gerrits, Schaatskampioene uit Feanwalden, Theo Delfstra
Noordoostfriese officieren: Gemme Onuphrius van Burmania, André Buwalda
Erfstuk: De pruimtabaksdoos van pake, Sake Jelle Dijkstra
Heraldiek, Dorpswapens van Ferwerderadiel, Rudolf Broersma
DIGITAAL, ACTUEEL & VARIA
Ingeboekt: Vluchtelingen in Dokkum in WO2 en Kerk van Kollum, Pyt Nauta
Museumbezoek: Collectie Nynke van Hichtum in Streekarchief, Warner Banga
Zijlstra Zocht, van Dokkumer bode tot baron, Hans Zijlstra
Wilt u ook meegenieten van de interessante verhalen uit onze regio, dan kunt u zich eenvoudig aanmelden als lid (slechts 25 euro per jaar, voor oa 4 x De Sneuper en deelname aan ledendagen) via dit online formulier. Zolang de voorraad strekt ontvangt u ook nog een welkomstgeschenk.
Eventueel kunt u ook losse nummers bestellen (indien nog in voorraad, anders digitaal) voor 10,50 euro per stuk (incl. porto in NL). Oude nummers van De Sneuper, tot ongeveer 2 jaar geleden, kunt u online doorbladeren via het klikken op de Sneuper-covers op deze pagina. Oudere nummers van De Sneuper vindt u als pdf op deze pagina.
Als u nog geen automatische incasso-machtiging aan onze penningmeester gegeven hebt voor de contributie, doe dat dan alsnog (ook voor komende jaren) of maak binnenkort uw contributie over!
U kunt ook altijd een ruim van de belasting aftrekbare gift doen. Wij zijn immers een Algemeen Nut Beogende Instelling: Culturele ANBI. Voor donateurs van culturele ANBI’s geldt een extra giftenaftrek. Particulieren mogen in de aangifte inkomstenbelasting 1,25 keer het bedrag van de gift aftrekken. Ondernemingen die onder de vennootschapsbelasting vallen, mogen 1,5 keer het bedrag van de gift aftrekken in de aangifte vennootschapsbelasting.
Dus een particulier die 1000 euro schenkt mag 1250 euro van de belasting aftrekken, een bedrijf zelfs 1500 euro.