Het voorjaarsnummer van 2025 van ons verenigingsblad De Sneuper, nummer 157, met op de cover de crash van Wellington HE346 bij Holwert, biedt u weer een extra dikke 40 pagina’s vol historie uit de regio, zonder advertenties!
Dit nummer bevat, zoals u van ons gewend bent, een rijk scala aan artikelen die zo’n mooie combinatie vormen tussen streekhistorie, kunstgeschiedenis en genealogie! Kijkt u ook maar eens in onze genealogie-database en wat er recent zoal is toegevoegd.
Vorig jaar werd er in [!] de zeedijk tussen Holwert en Ternaard gegraven en gezocht naar slachtoffers van de vliegtuigcrash in de Tweede Wereldoorlog. Alexander Tuinhout en oud-redactielid Nykle Dijkstra vertellen wat er precies gebeurde bij die crash van de Vickers Wellington HE346. Jan Idsardi beschrijft hoe onderduikers bij zijn grootouders dat zagen gebeuren.
Als u graag eend lust, moet u zeker het relaas van Gerard Mast lezen over de Friese uitdrukkingen war, waar, warff of werff. Dick Bunskoeke kwam bij een onderzoek de Noordoost-Friese aannemer Pieter Soveele tegen: een veelzijdig man.
Bouke Procee ging op zoek naar zijn voorouders en kwam uit bij Floris V ! Naar aanleiding van een eerder verhaal over de volksopstand in Wierum reageert Herman van Vliet met een artikel met nieuwe achtergronden bij het conflict tussen schoolmeester Pellicaan en dominee Parlevliet.
Kor Postma neemt ons mee in de voetsporen van zijn voorouders naar de Verenigde Staten en Johannes van Dijk kreeg een doos uit Doodstil vol documenten uit Ferwert. Redactielid Sjoerd Schaaf beschrijft weer een Dokkumer uit het verleden: arts en bugemeester Willem Roelof van der Weide.
In onze vaste rubrieken hiernaast Hans Groeneweg over vrijwilligerswerk, verderop Rudolf Broersma over wapen en vlag van Reitsum & Wânswert, André Buwalda over officier Hobbe Esaias van Aylva en twee ingeboekte boeken en een museumbezoekje door Pyt Nauta. Reinder Tolsma heeft het heel druk met z’n nieuwe boek, dus we moeten opnieuw wachten op de Vergane Glorie van Peymastate. Daardoor komt er opeens ruimte voor een prachtig erfstuk, weliswaar via-via, maar daar gaan we niet moeilijk over doen: de fraaie memento mori horlogesleutel van Jan Groen. Wel sluiten we natuurlijk weer af met wat Hans Zijlstra zocht en vond op internet en in de archieven en musea.
Zo komt ieder weer aan zijn trekken en gaan wij aan de slag met het volgende nummer van De Sneuper: themanummer over Gerrit Hesman!
En verder kunt u natuurlijk nog regelmatig onze laatste nieuwtjes op de verenigingswebsite bekijken, vooral die bij onze Bronnen/Indexen.
En ook nu geldt weer: Stuur uw onderzoek, artikel of namenlijst in om uw kennis te delen met onze ruim 750 leden, duizenden websitebezoekers, social mediavolgers en diverse grote instellingen. Of schrijf eens een korte tekst over een familie-erfstuk. Wij kunnen u daarbij helpen!
Inhoudsopgave De Sneuper 157:
HISTORIE & STREEKGESCHIEDENIS
Crash van de Wellington HE346 bij Holwert, Alexander Tuinhout en Nykle Dijkstra
De stille ooggetuige, Jan Idsardi
Waar, war, warff en werff in Fryslân, Gerard Mast
Achtergronden meester Pellicaan te Wierum, Herman van Vliet
Een doos uit Doodstil, Johannes van Dijk
GENEALOGIE & FAMILIEGESCHIEDENIS
Pieter Soveele, veelzijdig ondernemer, Dick Bunskoeke
Op zoek naar voorouder Floris V, Bouke Procee
In de voetsporen van onze voorouders, Kor Postma
Willem van der Weide, arts en burgemeester, Sjoerd Schaaf
RUBRIEKEN & COLUMNS
Je mutte mar hoare, Hans Groeneweg
Noordoostfriese officieren: Hobbe Esaias van Aylva, André Buwalda
Erfstuk: gouden sleutel naar het verleden, Jan Groen
Heraldiek: dorpswapens Reitsum & Wanswert, Rudolf Broersma
DIGITAAL, ACTUEEL & VARIA
Ingeboekt: Blazen Wanswert & Oorlog Hallum, Pyt Nauta
Museumbezoek: Ruurd Wiersma hus Museum, Pyt Nauta
Zijlstra Zocht, van Liauckema tot Zilver, Hans Zijlstra
Wilt u ook meegenieten van de interessante verhalen uit onze regio, dan kunt u zich eenvoudig aanmelden als lid (slechts 25 euro per jaar vanaf 2025, voor oa 4 x De Sneuper en deelname aan ledendagen) via dit online formulier. Zolang de voorraad strekt ontvangt u ook nog een welkomstgeschenk.
Eventueel kunt u ook losse nummers bestellen (indien nog in voorraad, anders digitaal) voor 10,50 euro per stuk (incl. porto in NL).
Oude nummers van De Sneuper, tot ongeveer 2 jaar geleden, kunt u online doorbladeren via het klikken op de Sneuper-covers op deze pagina. Oudere nummers van De Sneuper vindt u als pdf op deze pagina.
Als u nog geen automatische incasso-machtiging aan onze penningmeester gegeven hebt voor de contributie, doe dat dan alsnog (ook voor komende jaren) of maak binnenkort uw contributie over!
U kunt ook altijd een ruim van de belasting aftrekbare gift doen. Wij zijn immers een Algemeen Nut Beogende Instelling: Culturele ANBI. Voor donateurs van culturele ANBI’s geldt een extra giftenaftrek. Particulieren mogen in de aangifte inkomstenbelasting 1,25 keer het bedrag van de gift aftrekken. Ondernemingen die onder de vennootschapsbelasting vallen, mogen 1,5 keer het bedrag van de gift aftrekken in de aangifte vennootschapsbelasting.
Dus een particulier die 1000 euro schenkt mag 1250 euro van de belasting aftrekken, een bedrijf zelfs 1500 euro.